عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم چیست؟

فهرست مطالب

عمل ابدو یا ابدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که برای اصلاح ظاهر شکم طراحی شده است. این جراحی مشکلاتی مانند شکم بزرگ، شلی پوست و عضلات ضعیف شکم را برطرف می کند. گاهی اوقات بزرگی شکم به دلیل تجمع رسوبات چربی است، در چنین مواردی همزمان با جراحی زیبایی شکم، لیپوساکشن نیز برای بیمار انجام می شود.

در این مقاله متداول ترین سوالات در زمینه ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم را گردآوری کرده و به آنها پاسخ دقیق خواهیم داد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به دلایلی از سایز و فرم کلی شکم خود راضی نیستید و تصمیم دارید با جراحی زیبایی و سایز آن را افزایش دهید، با ما همراه باشید.

عمل ابدو یا ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم یکی از انواع جراحی برای تقویت عضلات شکم، بهبود ظاهر شکم و کاهش چربی و کاهش وزن است. در این روش جراح چربی و پوست اضافی شکم را برداشته و ظاهری عضلانی، سفت و زیبا به آن می بخشد. گاهی اوقات پزشک ممکن است در کنار این جراحی از لیپوساکشن نیز برای کاهش چاقی شکمی استفاده کند.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که عمل لیپوساکشن  متفاوت است. لیپوساکشن فقط برای از بین بردن چربی استفاده می شود و بر عضلات شل یا پوست شکم تأثیری نخواهد گذاشت. با لیپوساکشن، پوست ممکن است به درستی جمع نشود و ظاهر نامناسبی ایجاد کند. در حین ابدومینوپلاستی ظاهر شکم نیز تغییر می کند و زیباتر می شود.

پیچیدگی جراحی تامی تاک به میزان چربی و پوست اضافی بستگی دارد و هر چه مقدار آن بیشتر باشد، جراحی سخت تر و پیچیده تر خواهد بود. پیشنهاد ما این است که قبل از انجام این جراحی در مورد آن تحقیق کنید و شرایط جسمی و انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارید و بر اساس نظر او تصمیم بگیرید.

با این روش شکمی که به دلایلی مانند بارداری، کاهش وزن یا از دست دادن حالت ارتجاعی شکل خود را تغییر داده است، حالت قبلی خود را به دست می آورد و سفت و صاف می شود. در روش تامی تاک، چربی های سرسخت و چین و چروک های اضافی از بدن برداشته شده و ظاهری جوان و زیبا به بیمار می بخشد.

عمل ابدو یا ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

 ابدومینوپلاستی یا تامی تاک چطور انجام می شود؟

در طی جراحی تامی تاک که یکی از روش های تهاجمی محسوب می شود، جراح چربی و پوست اضافی شکم را برمی دارد و بیشتر ترک ها و چین و چروک های پوست شکم را از بین می برد. استفاده از جراحی برای برداشتن چربی اضافی از ناحیه شکم سابقه طولانی دارد. اما از آنجایی که خطرات زیادی از جمله عفونت و عوارض ناشی از بیهوشی را به همراه دارد، تنها در شرایط بسیار ضروری انجام می شود.

امروزه به کمک پیشرفت و توسعه علم و تجهیزات پزشکی، ابدومینوپلاستی نسبت به روش های قدیمی جراحی زیبایی شکم بسیار آسان تر شده است. در ابدومینوپلاستی، برشی از یک سمت لگن به سمت دیگر ایجاد می شود و چربی و پوست اضافی برداشته می شود. سپس جراح ماهیچه ها و بافت های شکم را در محل صحیح با بخیه ثابت می کند. بعد از عمل ابدومینوپلاستی، هیچ نشانه ای از افتادگی، چین و چروک و کشیدگی وجود نخواهد داشت.

مراحل انجام عمل ابدو یا ابدومینوپلاستی در شهریار

این روش ترکیبی از لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی است که در یک جلسه انجام می شود. در ابدومینوپلاستی ابتدا لیپوساکشن کل شکم انجام می شود. این کار باعث شل شدن پوست می شود، سپس برش پوستی مانند ابدومینوپلاستی ایجاد می شود، اما آزادسازی فلپ به طور کامل انجام نمی شود، بلکه تا ناف و اطراف آن انجام می شود.

سپس فلپ در بالای ناف به شکل یک تونل محدود به عرض حدود ۴ سانتی متر به قسمت تحتانی جناغ رها می شود که در نتیجه اکثر رگ های خونی، لنفاوی و اعصاب حفظ می شوند که حدود ۸۰ درصد خون رسانی می شود. دیواره شکم با سوراخ کردن رگ‌ها انجام می‌شود که با این روش قسمت زیادی از آن‌ها حفظ می‌شود و در صورت لزوم عضلات شکم را در امتداد خط وسط بالا و پایین ناف بخیه می‌زنند.

در نتیجه لیپوساکشن فلپ پوست بسیار انعطاف پذیر می شود و پوست اضافی برداشته می شود و پوست بخیه می شود، در نهایت محل ناف مشخص می شود و پس از ایجاد برش روی آن، ناف برداشته و بازسازی می شود.

روش های انجام عمل ابدو یا ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی نیاز به بیهوشی کامل بیمار دارد و این عمل به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

 • ابدومینوپلاستی کامل

این نوع جراحی زیبایی شکم برای افرادی که مشکلات زیادی در ظاهر ناحیه شکم دارند استفاده می شود. در طی این عمل جراح برشی در ناحیه شرمگاهی ایجاد می کند و با تغییراتی در بافت ها، عضلات و پوست شکم شکم را صاف و زیبا می کند.

 • مینی ابدومینوپلاستی

این روش جراحی زیبایی شکم برای افرادی که دارای چربی اضافی در قسمت پایین شکم هستند استفاده می شود. برای انجام مینی ابدومینوپلاستی، یک برش کوچک در زیر ناف ایجاد می‌شود و سپس جراح تغییراتی در بافت و چربی شکم ایجاد می‌کند.

بیماران ایده آل برای مینی ابدومینوپلاستی معمولا جوان تر و بین ۲۵ تا ۵۰ سال هستند. مینی ابدومینوپلاستی یکی از انواع ابدومینوپلاستی است که فقط افتادگی جزئی شکم را که درست زیر ناف است درمان می کند.

در این افراد تجمع چربی کم تا متوسط ​​است و شلی بافت نرم و کشیدگی پوست (کشیدگی) به قسمت پایین شکم (زیر ناف) محدود می شود. برای شکل دهی بهتر ظاهر شکم در این روش می توان چینی عضلانی و لیپوساکشن را همزمان انجام داد.

در این روش معمولاً ناف حفظ می‌شود و جابه‌جا نمی‌شود (برش دور ناف ایجاد نمی‌شود) یا اتصال ناف به دیواره شکم را می‌توان برش داد و پس از پر کردن ماهیچه‌ها در صورت نیاز، ناف را برید. به جای اصلی خود یا کمی پایین تر (حداکثر ۲ سانتی متر) بدون برش پوستی به دیواره شکم بخیه می شود.

بهترین کاندیدای ابدومینوپلاستی چه کسانی هستند؟

تامی تاک برای مردان و زنانی که از سلامت جسمانی نسبتا خوبی برخوردار هستند مناسب است. این عمل را نباید با لیپوساکشن اشتباه گرفت. اما جراحی زیبایی شکم برای برداشتن چربی یا لیپوساکشن نیز قابل انجام است. در برخی موارد لیپوساکشن همراه با ابدومینوپلاستی انجام می شود. بستگی به شرایط بیمار دارد.

افرادی که سابقه کاهش وزن زیادی دارند و با افتادگی و افتادگی پوست زیر شکم مواجه هستند، بهترین راه برای اصلاح افتادگی پوست و رفع چربی های اضافی زیر ناف، ابدومینوپلاستی است. در واقع با این روش جراحی می توان ترک های پوستی ناشی از بارداری را برطرف کرد. لازم به ذکر است که در صورت وجود علائم کشش در قسمت فوقانی شکم یا بالای ناف، در حین عمل این ترک‌ها به زیر ناف حرکت می‌کنند، اما به طور کامل قابل برداشتن نیستند.

اگر فردی بیش از ۲۰-۱۵ کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد، ابتدا باید با رژیم های غذایی مناسب وزن خود را کاهش دهد تا وزن او به حد ایده آل برسد و سپس تحت عمل جراحی شکم قرار گیرد. ابتدا باید فرد از نظر وزن معاینه شود. معمولا این افراد نباید وزن خیلی بالایی داشته باشند، به تعریف استاندارد وزن، توده بدنی یا BMI (شاخص توده بدنی) گفته می شود و با توجه به این معیار می توانیم فرد مناسب را برای انجام این عمل انتخاب کنیم.

در واقع ما از فرمولی برای بدست آوردن توده بدن افراد استفاده می کنیم. این فرمول بر اساس وزن بدن تقسیم بر مجذور قد بر حسب متر است. فردی که می خواهد ابدومینوپلاستی انجام دهد نباید BMI بالای ۳۵ داشته باشد، زیرا افرادی که توده بدنی بالای ۳۵ دارند چاقی گسترده دارند و باید ابتدا وزن خود را کاهش دهند و سپس تحت عمل جراحی قرار گیرند، زیرا در چنین شرایطی خطر عمل کاهش می یابد و نتیجه بهتر خواهد بود.

افرادی که قصد انجام ابدومینوپلاستی را دارند ترجیح می دهند توده بدن یا BMI زیر ۳۰ داشته باشند، اما برخی از جراحان پلاستیک افرادی با BMI بین ۳۰ تا ۳۵ را نیز جراحی می کنند. برخی افراد حتی با BMI زیر ۳۰ نیز منتظر چاقی هستند، معمولا این گروه افراد دارای چربی احشایی در معده و روده هستند که با ابدومینوپلاستی تغییر نمی کند و در نتیجه شکمی خیلی صاف ایجاد نمی کند و ممکن است معده فرد کمی از عمل جراحی بیرون بزند.

چه کسانی برای عمل ابدومینوپلاستی توصیه می شوند؟

 •  کاندیدای مناسب برای ابدومینوپلاستی افرادی هستند که، آنها شکم های بزرگ و آویزان دارند و پوست شکمشان شل است و نمی توانند با رژیم غذایی یا برنامه ورزشی منظم وزن کم کنند.
 •  ابدومینوپلاستی برای خانم هایی که چند بار زایمان کرده اند مناسب است و برای کسانی که پوست شکمشان کشیده شده و عضلات شکمشان نرمال نیست نتیجه مثبت می دهد.
 • اگر از چاقی های متعدد رنج می برید و پوست شکمتان خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و برای سایر قسمت های بدنتان به غیر از شکم مناسب است، انجام این عمل زیبایی توصیه می شود.
 •  افرادی که سیگار نمی کشند یا مدت هاست سیگار را ترک کرده اند.

قبل از انجام جراحی، انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارید و سعی کنید به طور واقع بینانه در مورد نتیجه جراحی فکر کنید. انجام عمل ابدومینوپلاستی باعث ایجاد انگیزه و افزایش عزت نفس فرد می شود.

کاربرد و دلایل انجام جراحی ابدومینوپلاستی

کاربرد و دلایل انجام جراحی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی که یکی از جراحی های مدرن در تمام دنیاست کاربردهای فراوانی دارد که مطمئنا برای افرادی که تصمیم به انجام عمل ابدومینوپلاستی دارند خالی از لطف نیست. دو مورد از مهمترین کاربردهای جراحی زیبایی شکم عبارتند از:

 • مهمترین کاربرد این جراحی از بین بردن چربی و پوست اضافی در ناحیه شکم است، علاوه بر این عضلات پوست شکم توسط جراح کشیده و صاف می شود و نتیجه جراحی شکم سفت خواهد بود.
 • یکی دیگر از کاربردهای ابدومینوپلاستی برای خانم هایی مناسب است که بعد از زایمان با شکمی پر از چین و چروک مواجه شده اند و این باعث کاهش عزت نفس آنها شده است. در طی این عمل جراح می تواند بسیاری از چین و چروک های بعد از تولد را برطرف کند.

شرایط لازم برای عمل ابدومینوپلاستی

همانطور که قبلا ذکر شد، ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که به دلیل افزایش وزن بیش از حد پوست شل دارند یا زایمان های متعدد باعث افتادگی شکم و از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوستشان شده است.

به دلیل اهمیت داشتن بدن سالم، لازم است افراد چاق که دچار عوارض ناشی از آن شده اند، تحت درمان قرار گیرند، اگرچه ابدومینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی محسوب می شود، اما تا حد زیادی از فشار روی کمر و ستون فقرات کاسته می شود. و باعث کاهش قابل توجه سایز در بدن می شود. بنابراین علاوه بر زیبایی ظاهری، سلامت جسمی و روحی او را نیز تضمین می کند.

 •  برای انجام این عمل لازم است که فرد مشکل قلبی و عروقی نداشته باشد.
 • بهترین کاندید برای این جراحی افرادی با بدن سالم و بدون مشکل هستند.
 • این جراحی برای زنانی که تصمیم به بارداری مجدد دارند توصیه نمی شود.
 •  خانم هایی که قصد انجام عمل ابدومینوپلاستی را دارند این نکته را در نظر داشته باشند. لازم است دو سال از تولد گذشته باشد.
 •  کاندیدای این عمل باید وزن ثابت و سلامت جسمانی خوبی داشته باشد.
 •  برای انجام این عمل باید ذهنیتی سالم و واقع بینانه داشت، قبل از عمل از بیمار خواسته می شود تا در مورد نتیجه عمل بسیار واقع بینانه فکر کند تا بعد از عمل رضایت کامل را به دست آورد.
 • افرادی که افکار وسواسی دارند و معمولا از انتخاب خود پشیمان هستند، کاندیدای مناسبی برای این جراحی نیستند.

ابدومینوپلاستی می تواند عوارض ناشی از چاقی طولانی مدت را از بین ببرد، بسیاری از آقایان و خانم هایی که مدت هاست چاقی شکمی داشته اند و حالا با بالا رفتن سن دچار افتادگی و سنگینی شکم می شوند که هر روز آنها را آزار می دهد و از اعتماد به نفسشان می کاهد.

برای زیبایی می توان به جراحی شکم روی آورد. با انجام این جراحی بافت شکم کاملا منقبض و سفت شده و چربی آن تخلیه می شود. در نهایت شکمی صاف و بدون چربی خواهید داشت و تنها چند بخیه زیر شکم باقی می ماند که با گذشت زمان و لیزر درمانی پاک می شود.

اقدامات قبل از عمل ابدو یا ابدومینوپلاستی

 • انجام آزمایشات قبل از ابدومینوپلاستی که شامل: CBC، قند خون، اوره، کراتینین، آزمایش انعقاد و … می باشد.
 • جراح پلاستیک ممکن است از شما بخواهد که از داروهای خاصی استفاده کنید یا روش مصرف داروهای قبلی خود را تغییر دهید.
 • ترک سیگار و استفاده از مشتقات نیکوتین، از جمله سیگارهای الکترونیکی و آدامس، حداقل به مدت ۴ تا ۶ هفته.
 • حداقل ۳ هفته قبل از عمل، مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد انعقاد، داروهای ضد التهاب، ویتامین E، امگا ۳، چای سبز را که می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند، متوقف کنید.
 • اگر از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید، ۶ هفته قبل از عمل، مصرف آن ها را قطع کنید.
 • اگر از ورزش و فعالیت های سنگین لذت می برید، باید از ۴ تا ۶ هفته قبل از جراحی از ورزش های شدید خودداری کنید.
 • قبل از جراحی باید یک رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشید.

عوارض ابدومینوپلاستی

جراحی تامی تاک مانند سایر جراحی ها دارای عوارضی است. مهمترین عوارض ابدومینوپلاستی عبارتند از:

 • تجمع مایع در زیر پوست : لوله های زهکشی که بعد از جراحی در زیر پوست قرار می گیرند، احتمال تجمع مایع اضافی در زیر پوست را تا حد زیادی کاهش می دهند. علاوه بر این، پزشک می تواند این مایعات را به صورت دستی با استفاده از سوزن ها و سرنگ های مخصوص خارج کند.
 • عفونت: در برخی موارد، نواحی در امتداد خط برش به خوبی بهبود نمی یابند یا شروع به جدا شدن می کنند که مشکلات زیادی از جمله عفونت ایجاد می کند، به همین دلیل، پزشک در حین و بعد از جراحی از آنتی بیوتیک استفاده می کند تا خطر عفونت را کاهش دهد. آنتی بیوتیک ها.
 • کاهش احساسات پوستی: در جراحی شکم بر اساس تغییرات ایجاد شده توسط بافت ها، اعصاب ناحیه شکم و در موارد نادر قسمت بالای ران تحت تاثیر قرار می گیرد. ممکن است در این نواحی احساس کاهش یا بی حسی داشته باشید. این بی حسی معمولا پس از چند ماه بهبود می یابد.

عوارض شایع

از دیگر عوارض مهم دیگری که ممکن است فرد در حین یا بعد از جراحی تجربه کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی حین و بعد از عمل
 • انعقاد خون
 • احساس تهوع
 • تغییرات در هوشیاری و حواس
 • بروز واکنش های منفی به داروهای بیهوشی
 • تغییر رنگ پوست
 • تورم و کبودی طولانی مدت
 • احساس خستگی عمومی
 • طولانی شدن روند بهبود زخم
 • راه حل هایی برای کاهش عوارض

برای کاهش خطرات ناشی از جراحی ابدومینوپلاستی، مواردی وجود دارد که باید قبل از جراحی رعایت کنید تا بتوانید سلامت خود را زودتر پس از جراحی بازیابی کنید و به شرایط عادی زندگی بازگردید. این عناصر مهم عبارتند از:

 • سیگار ممنوع است: یکی از اثرات مهم سیگار بر بدن کاهش جریان خون در پوست است که به طور قابل توجهی بر روند بهبودی و طول مدت آن تأثیر می گذارد. سیگار خطر آسیب بافتی را افزایش می دهد و می تواند باعث از بین رفتن چربی در عمق پوست شود. اگر سیگاری هستید، حتماً پزشک به شما توصیه می کند که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.
 • از مصرف برخی داروها اجتناب کنید: ممکن است لازم باشد مصرف داروهایی را که باعث افزایش خونریزی می شوند، قطع کنید. قرص آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی از جمله داروهایی هستند که باید قبل از جراحی مصرفشان را قطع کنید.
 • حفظ وزن ثابت: در حالت ایده آل، شما باید ۱۲ ماه قبل از جراحی وزن خود را ثابت نگه دارید. اگر به شدت اضافه وزن دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد وزن کم کنید. اگر قبل از جراحی وزن زیادی کم کنید، نتایج بعد از جراحی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.
 • در طول دوران نقاهت کمک بگیرید: قبل از جراحی، برنامه‌ریزی کنید که پس از خروج از بیمارستان، شخصی شما را به خانه برساند و حداقل در طول شب بهبودی پیوسته همراه شما باشد.

دوران نقاهت عمل ابدومینوپلاستی چقدر است؟

دوره نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی برای هر فرد با توجه به شرایط فیزیکی متفاوت می تواند متفاوت باشد. برای برخی از بیماران، جراح ممکن است تنها چند ساعت استراحت در بیمارستان را کافی بداند، اما برای برخی دیگر او یک شب اقامت در بیمارستان را توصیه می کند.

لازم به ذکر است که؛ دوره نقاهت بعد از مینی ابدومینوپلاستی بسیار کوتاهتر از یک عمل کامل است. اما بهتر است مراقبت های لازم بعد از عمل حداقل ۶ هفته تا پایان دوره نقاهت انجام شود.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

پس از جراحی، برش ها بخیه می شوند و بانداژی روی شکم و بخیه ها گذاشته می شود. نکته مهم این است که بیمار یک لباس مخصوص برای فرم دادن به شکم بپوشد. بخیه ها قابل جذب هستند و گاهی به صلاحدید جراح پلاستیک، بخیه های غیر قابل جذب در اطراف ناف گذاشته می شود. افرادی که از نظر بدنی فعال هستند باید کار سنگین را برای چهار تا شش هفته محدود کنند. بیمار باید تا حد امکان در خانه استراحت کند.

به بیمار توصیه هایی در مورد نحوه خوابیدن یا نشستن داده می شود که می تواند به تسکین درد کمک کند. به طور کلی اکثر بیماران از نتیجه عمل جراحی شکم و ظاهر جدید خود رضایت کامل دارند. با این حال، چندین ماه طول می کشد تا بیمار قبل از جراحی احساس طبیعی کند. بسیار مهم است که بیمار پس از عمل به ورزش و رژیم غذایی خود ادامه دهد تا به نتایج ایده آل تری دست یابد.

مراقبت‌های بعد از جراحی شکم تأثیر بسزایی در نتیجه جراحی دارد، مراقبت‌ها و توصیه‌های پزشکی بسته به نوع عمل جراحی متفاوت است، اما آنچه که باید به طور کلی برای همه روش‌ها رعایت شود این است:

 • استفاده از Gane به مدت دو ماه برای کنترل تورم ناشی از جراحی
 • به دلیل استخراج چربی همراه با برداشتن پوست، استفاده از نوار شکم به مدت سه تا چهار هفته ضروری است.
 • لازم به ذکر است که مدت زمان استفاده از GAN با توجه به شرایط فردی و قضاوت جراح پلاستیک تعیین می شود.

هزینه عمل ابدو یا ابدومینوپلاستی در شهریار

عوامل مختلفی بر هزینه ابدومینوپلاستی تاثیر می گذارد. نوع تکنیک جراحی یکی از عواملی است که جراح با توجه به پوشش بافت تعیین می کند. ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن همیشه باید با هم و به صورت متعادل و هماهنگ برای نتایج و ایمنی بهتر انجام شوند، حتی اگر روش کانتورینگ بدن در طی جراحی های مختلف انجام شود.

همانطور که گفته شد هزینه این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد، بنابراین مشاوره و ملاقات با پزشک متخصص برای بررسی جزئیات، تعیین هزینه ها و برنامه درمانی مناسب ضروری است.

 

مقالات پیشنهادی: رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی چیست و چه کاربردی دارد؟

بررسی پروتز سینه و هرآنچه که باید در مورد آن بدانید

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *