عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی چیست؟

فهرست مطالب

عمل لابیاپلاستی یکی از روش های جراحی تغییر شکل و بهینه سازی لب های بیرونی اندام تناسلی زنانه است که به منظور تغییر اندازه، شکل یا ظاهر لب های داخلی و خارجی لابیا انجام می شود. این جراحی زیبایی را می توان به عنوان راه حلی برای مشکلاتی مانند عدم تعادل در اندازه لابیاها، تغییرات پس از زایمان یا افزایش سن، ناراحتی در فعالیت های روزانه یا استرس های روحی در مورد ظاهر ناحیه تناسلی توصیه کرد. در این مقاله با لابیاپلاستی، روش های مختلف، فواید و خطرات احتمالی آن آشنا می شویم.

لابیا پلاستی یا عمل جراحی زیبایی واژن چیست؟

زیبایی یکی از خواسته های غریزی افراد است و بسیاری از افراد برای رفع این غریزه و احساس بهتر عمل های زیبایی انجام می دهند. در این راستا، بسیاری از زنان احساس می کنند ظاهر واژن آنها مایه ناراحتی یا خجالت است. اما امروزه روش های متعددی برای جراحی زیبایی وجود دارد که می تواند عزت نفس و راحتی جسمانی زن را در این زمینه بهبود بخشد.

عمل زیبایی لابیاپلاستی یکی از رایج ترین عمل ها در ناحیه واژن است که در این مقاله به بررسی دقیق آن می پردازیم و به سوالاتی که پیرامون آن ایجاد شده پاسخ می دهیم تا شما را در تصمیم گیری برای انجام این عمل یاری کند.

لابیاپلاستی که به عنوان یکی از روش‌های زیباسازی و جوان‌سازی واژن شناخته می‌شود، اصلاح شکل و برش بخشی از لب‌های داخلی واژن (لابیا مینور) یا لب‌های خارجی واژن (لابیا بزرگ) است. اما لابیاپلاستی معمولاً روی لابیا، یا بخشی از واژن که نزدیک ترین چین ها به کلیتوریس است ، انجام می شود تا ظاهر واژن مناسب تری ایجاد شود. هدف از این روش کاهش اندازه لابیا مینور است تا زیر لب بزرگ آویزان نشود. برای رفع عدم تقارن لابیاها نیز می توان لابیاپلاستی انجام داد.

انواع روش ها برای لابیاپلاستی

برای انجام این عمل روش ها و تکنیک های مختلفی وجود دارد که بسته به میل بیمار، شرایط و مهارت و تجربه جراح انتخاب می شود. برخی از روش های رایج لابیاپلاستی برای بهبود ظاهر و کاهش اندازه لابیاها عبارتند از:

 • روش برش خطی که در آن جراح بخشی از لابیا را با استفاده از برش های خطی برش داده و بخیه می زند.
 • برش V شکل در پشت لابیا
 • روش کوتاه کردن یا تریم کردن است که در آن قسمت‌های اضافی بریده می‌شود و با کمک بخیه، لابیاها به شکل دلخواه در می‌آیند.
 • گوه ای یا مثلث، جایی که بخشی از لابیا به شکل مثلثی بریده می شود.

دلایل نیاز به انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی چیست؟

عوامل زیادی مانند زایمان، افزایش سن، فعالیت جنسی و ژنتیک باعث بزرگ شدن لابیاها در واژن زنان می شود. اما دلایلی که باعث می‌شود آنها به جراحی لابیاپلاستی روی بیاورند، مشکلات ورزشی، مشکلات سلامتی، فعالیت جنسی و سایر فعالیت‌های بدنی، ابتلا به عفونت‌های واژن و یا نارضایتی از عدم تقارن و ظاهر لابی‌هایشان است.

همچنین، در این بین، برخی از زنان جذب سایر روش‌های زیبایی واژن از جمله تزریق فیلر یا چربی به لابیا بزرگ می‌شوند. این روش واژن و لب های بزرگ را برجسته و خوش فرم می کند.

 • دلایل پزشکی و فیزیکی

گاهی از این روش برای کاهش اندازه لابیا مینور استفاده می شود تا از لبه های لابیا ماژور بیرون نزند. اگر لابیای داخلی بیش از حد بزرگ باشد، پیچ خورده یا کشیده می شود و در نهایت باعث ایجاد ناراحتی در حین ورزش، فعالیت های روزانه و رابطه جنسی می شود. همچنین با این بافت‌های اضافی، تمیز کردن و پاک‌سازی مشکل است و باعث تجمع باکتری‌ها می‌شود که در نهایت منجر به عفونت ادراری می‌شود.

 • دلایل زیبایی و جنسی
 1. این روش گاهی توسط متخصص زنان  برای ظاهری زیباتر و جوان تر به خانم ها پیشنهاد می شود.
 2. برای اصلاح عدم تقارن لابیا مینور و لابیا بزرگ انجام می شود، در برخی خانم ها یک طرف آن بلندتر یا شکل متفاوتی نسبت به طرف دیگر دارد.
 3. برای افزایش عزت نفس و رفع عیوب انجام می شود. برخی از افرادی که شلوار تنگ می پوشند می توانند برجستگی های ناحیه تناسلی را از طریق لباس ببینند که ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کند.
 4. اگر بافت بیش از حد روی لب‌ها وجود داشته باشد، لباس‌های تنگ نیز می‌توانند باعث ناراحتی شوند.
 5. همچنین برخی از افراد برای افزایش اعتماد به نفس خود نسبت به ظاهر اندام تناسلی خود این عمل زیبایی را انجام می دهند.

عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی برای چه کسانی خوب است؟

این روش عمدتاً برای خانم هایی مناسب است که از ظاهر و شکل لابیای خود ناراضی هستند یا مشکلاتی مانند ناراحتی، احساس اصلاح، ناهنجاری در شکل، عدم تقارن یا بزرگ شدن لابیاها را تجربه می کنند. لابیاپلاستی همچنین برای خانم هایی که به دلیل زایمان یا افزایش سن دچار تغییراتی در ظاهر ناحیه تناسلی شده اند و در حین رابطه جنسی دچار ناراحتی و عدم اعتماد به نفس می شوند نیز مناسب است.

عمل زیبایی لابیاپلاستی می تواند شکل و اندازه این اندام تناسلی را به حالت قبلی بازگرداند و احساس راحتی و رضایت را در زندگی روزمره و رابطه جنسی افزایش دهد. قبل از تصمیم گیری برای جراحی حتما با یک جراح پلاستیک مجرب مشورت کنید تا پس از ارزیابی شرایط شما روش مناسب را با توجه به نیاز و خواسته شما تجویز کند.

بهترین سن برای عمل لابیاپلاستی

لابیاپلاستی در دختران بالای ۲۰ سال تا ۵۵ سال بدون مشکل قابل انجام است. به خصوص در دوران یائسگی و بالای ۵۵ سال، بدن معمولاً سرعت کافی برای ترمیم و بهبود بخیه ها را ندارد و به همین دلیل توصیه می کنیم خانم هایی که قصد انجام جراحی زیبایی واژن بالای ۵۵ سال دارند با جراح زنان و زایمان مشورت کنند.

در لابیاپلاستی زیر ۲۰ سال احتمال کامل نشدن رشد جنسی دختر وجود دارد. مهم است که بلوغ با رشد لابیاها مرتبط باشد. به همین دلیل به دختران زیر این سن توصیه می شود که تا ۲۰ سالگی از لابیاپلاستی خودداری کنند. در ضمن لابیاپلاستی به پرده بکارت آسیبی نمی رساند و دختران مجرد می توانند به راحتی این عمل را انجام دهند.

آماده سازی و مراقبت قبل از لابیاپلاستی

ابتدا در مورد هدف این نوع جراحی زیبایی با جراح خود صحبت خواهید کرد. شما باید انتظارات خود را در مورد نتیجه به پزشک بگویید، پزشک همچنین در مورد جزئیات عمل و محل ایجاد برش ها و اینکه آیا انتظارات شما قابل دستیابی است یا خیر با شما صحبت خواهد کرد.در این مرحله باید انتظارات و نیازهای خود را با جراح در میان بگذارید و سوالات و نگرانی های خود را بپرسید. در موارد معمول، جراح باید یک آزمایش خون، یک آزمایش ادرار و برخی آزمایش‌های تشخیصی بنویسد تا وضعیت سلامتی شما را درک کند.

مصرف داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی باید قبل از جراحی قطع شود. برای کاهش خطر عوارض و مشکلات مربوط به حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل، جراح ممکن است مصرف مایعات و غذا را قبل از عمل ممنوع کند. قبل از عمل لازم است ناحیه تناسلی به خوبی شسته شود و برای جلوگیری از عفونت از مواد ضدعفونی کننده استفاده شود. قبل از جراحی برنامه ریزی کنید تا بتوانید در طول دوره نقاهت بهتر استراحت کنید.

مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بهداشتی پس از لابیاپلاستی بسیار مهم است، زیرا در صورت عدم رعایت بخیه ها ممکن است بخیه ها به خوبی بهبود نیابند.

 • در طی سه روز اول پس از جراحی لابیاپلاستی، احساس درد و تورم طبیعی است که به راحتی با مسکن های خوراکی مانند ایبوپروفن قابل کنترل است.
 • در روز اول پس از جراحی، متخصص زنان پلاستیک استفاده از کیسه یخ و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی را توصیه می کند.
 • اکثر زنان می توانند در کمتر از یک هفته (۳ تا ۵ روز) به سر کار و فعالیت های عادی خود بازگردند.
 • به دلیل استفاده از بخیه های قابل جذب در لابیاپلاستی، نیازی به کشیدن بخیه نیست.
 • شستن ناحیه تناسلی تنها با آب کافی است. خشک کردن و جلوگیری از رطوبتی که باعث عفونت می شود بسیار مهم است.
 • تورم به مدت سه روز به بالاترین حد خود می رسد و به تدریج تا دو تا سه هفته پس از جراحی لابیاپلاستی کاهش می یابد.
 • فعالیت جنسی می تواند ۴ تا ۵ هفته پس از جراحی از سر گرفته شود، اما بهتر است اجازه دهید بخیه ها به طور کامل بهبود یابند یا ممکن است مجبور به گذراندن دوره نقاهت دیگری شوید.
 • از ورزش هایی که مستقیماً باعث ایجاد تنش و ساییدگی در ناحیه کار می شود (دوچرخه سواری، اسب سواری و غیره) خودداری کنید.
 • دوش گرفتن تا ۴۸ ساعت پس از جراحی اشکالی ندارد، اما باید از شستشوی ناحیه جراحی خودداری کنید.
 • تا بهبودی کامل از استحمام طولانی، نشستن در وان یا رفتن به استخر خودداری کنید.
 • از پوشیدن لباس های جذب خودداری کنید.

چه کسانی نباید عمل لابیاپلاستی انجام دهند؟

دختران زیر ۱۸ سال مجاز به انجام این جراحی زیبایی نیستند، زیرا آنها هنوز در مرحله بلوغ هستند و لابیاها پس از بلوغ تا اوایل بزرگسالی هنوز در حال رشد هستند. زنان بالای ۵۵ سال نیز کاندیدای مناسبی نیستند، زیرا احتمال عفونت به دلیل بهبود آهسته زخم ها در سنین بالاتر افزایش می یابد. زنان باردار، زنان مبتلا به زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی و عفونت های واژن نباید لابیاپلاستی انجام دهند زیرا هر گونه دستکاری زخم، التهاب و عفونت را بدتر می کند.

مزایای عمل لابیاپلاستی

لابیاپلاستی که یک عمل جراحی زیبایی است دارای چندین مزیت است:

 • بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس
 • تسکین ناراحتی و علائم ناخوشایند مانند احساس اصلاح، تغییر رنگ و سفتی شدید
 • بهبود تعادل و تقارن لابیاها
 • افزایش راحتی و رضایت جنسی

نتایج لابیاپلاستی چه زمانی مشخص می شود؟

نتایج این روش به تدریج در طول زمان قابل مشاهده است. در روزهای اول، به دلیل التهاب، تورم همچنان قابل مشاهده است، اما در طول روند بهبود، تغییرات قابل توجهی در شکل و اندازه لابیاها رخ می دهد. عوامل مختلفی از جمله روش انجام عمل و واکنش بدن هر فرد در تعیین نتایج موثر است.

معمولاً دو تا شش هفته پس از جراحی، تورم اولیه کاهش می یابد و شکل نهایی بیشتر به چشم می آید. نتایج نهایی لابیاپلاستی را می توان در عرض چند هفته تا چند ماه پس از جراحی مشاهده کرد.

جراحی لابیاپلاستی در شهریار تهران

اساساً هر گونه جراحی روی لابیا لابیاپلاستی است. یکی از مشکلات رایجی که با لابیاپلاستی حل می شود، لابیاپلاستی بزرگ یا نامتقارن است. در برخی موارد، لابیا مینور حتی ممکن است آنقدر بزرگ باشد که لابیا بزرگ نتواند آنها را بپوشاند. در چنین حالتی می توان لبه های لابیا مینور را با کمک جراحی لابیا اصلاح کرد تا ظاهر بهتری به آن ها بدهد. علاوه بر این، اندازه لابیا مینور می تواند از ترشحات واژن جلوگیری کند و در طول زمان باعث عفونت شود.

یکی از مشکلات دیگری که به دلیل بزرگی لب های کوچک ایجاد می شود، محدودیت پوشیدن لباس های تنگ است. اکثر افرادی که این مشکل را دارند نمی توانند برخی از لباس های ورزشی مانند شلوار لی و حتی چند لباس خواب بپوشند.

این عمل در مرحله اول باعث افزایش عزت نفس مرد و در نتیجه افزایش لذت او از رابطه جنسی می شود. همچنین به دلیل وجود لابیاهای بزرگ بسیاری از افراد نمی توانند آنها را به خوبی تمیز کنند و دچار ترشحات پنیری می شوند. با کمک این عمل و اصلاح سایز لابیا می توان تمامی این مشکلات را حل کرد.

هزینه عمل لابیاپلاستی

هزینه جراحی لابیاپلاستی بسته به عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، تخصص و تجربه جراح، محل کلینیک یا بیمارستان، تجهیزات و تکنولوژی مورد استفاده، هزینه های بیمارستان، مدت زمان جراحی و مراحل بهبودی و سایر هزینه های مربوطه متفاوت است. به دلیل این تفاوت ها، تعیین دقیق هزینه لابیاپلاستی بسیار دشوار است. بهترین راه برای اطلاع از هزینه جراحی لابیاپلاستی، مشاوره و ملاقات با جراح یا مرکز جراحی است.

نکته نهایی در مورد عمل لابیاپلاستی در شهریار

لابیاپلاستی یک عمل جراحی برای بهبود ظاهر و تناسب لابیاها، افزایش راحتی و اعتماد به نفس زنان است. با انجام این عمل زیبایی می توان اندازه، شکل و حجم لابیاها را تغییر داد یا متقارن کرد. با این حال، قبل از تصمیم به انجام این روش، باید به طور جدی با پزشک مشورت کنید و از جنبه های فیزیکی و روانی این روش آگاهی کامل داشته باشید و اطلاعات کافی در مورد روش ها، خطر و عوارض احتمالی به دست آورید.

 

مقالات پیشنهادی: رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی چیست و چه کاربردی دارد؟

بررسی پروتز سینه و هرآنچه که باید در مورد آن بدانید

عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم چیست؟

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *